*
OCHRANA ZAMESTNANCA PRED VÝPOVEĎOU POČAS OČR
Dôležité osobné prekážky v práci
Podľa § 250b ods. 5 počas MS medzi dôležité osobné prekážky v práci na strane zamestnanca, počas ktorých zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci, patrí aj karanténne opatrenie a izolácia.
Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy. V súlade s platnou novelou zákona o sociálnom poistení č. 63/2020 Z. z. majú nárok na nemocenské od prvého dňa karantény alebo izolácie, ktoré im vypláca Sociálna poisťovňa.
*
Zákaz výpovede
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to aj v dobe, kedy je v karanténe, v izolácii alebo je na OČR. Pozor, zákaz výpovede sa nevzťahuje na prípady uvedené v § 64 ods. 3.
Podľa § 64 ods. 2 ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby (pred začiatkom karantény, izolácie alebo OČR) tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe (teda počas trvania karantény, izolácie alebo OČR), pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby (karantény, izolácie alebo OČR) - okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Podľa § 157 ods. 3 po návrate zamestnanca do práce z karantény, izolácie resp. OČR, zamestnávateľ je povinný zaradiť ho na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ho na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
*
PREKÁŽKA V PRÁCI POČAS MIMORIADNEJ SITUÁCIE A NÁHRADA MZDY
Podľa § 250b ods. 6 ak počas MS zamestnanec nemôže vykonávať prácu celkom alebo sčasti pre zastavenie alebo obmedzenie činnosti zamestnávateľa na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo pre zastavenie alebo obmedzenie činnosti zamestnávateľa ako dôsledku vyhlásenia MS, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa.
Zamestnancovi patrí náhrada mzdy v sume 80 % jeho priemerného zárobku, najmenej však v sume minimálnej mzdy .