*
Na policajtky a profesionálne vojačky, colníčky, na policajtov, profesionálnych vojakov, colníkov, hasičov a záchranárov atď. (ďalej budem používať len „policajtky“ alebo „vojaci“) sa vzťahuje osobitný zákon, a to zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.
Možnosti čerpania tehotenského pre ženy, ktoré sú policajtky, nájdete komentované v kapitole 4.4: http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=866
Podľa zákona č. 328/2002 Z. z. má policajtka nárok na materské po dobu 34 (resp. 37 alebo 43 týždňov), od 1. júla 2021 vo výške 100 % čistého služobného platu.
Súčasne je materské najviac vo výške 75 % z maximálneho možného denného vymeriavacieho základu, ktorý je daný podľa zákona o sociálnom poistení.
V roku 2023 je maximum 75 % zo sumy 79,6274 € na deň, v roku 2024 je maximum 75 % z 85,7425 € na deň.
*
Policajtka má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky zabezpečená podľa zákona č. 328/2002 Z. z. alebo bola nemocensky poistená podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení najmenej 270 kalendárnych dní, prípadne sa v tejto dobe policajtke poskytla rodičovská dovolenka.
Vojak nárok na materské nemá - okrem špecifických prípadov (ak sa matka napríklad z vážnych zdravotných dôvodov nemôže starať o dieťa).
*
ZMENY PLATNÉ OD 1. NOVEMBRA 2022
Podľa schválených noviel príslušných zákonov (s účinnosťou od 1. novembra 2022) platí, že oteckovia v tzv. silových rezortoch v období 6 týždňov po narodení dieťaťa majú možnosť vybrať si platené služobné voľno, za ktoré im patrí služobný plat, a to v rozsahu:
- 14 kalendárnych dní - policajti, hasiči a záchranári,
- 10 služobných dní - vojaci,
- 10 pracovných dní - príslušníci finančnej správy.
*
Naviac platí, že policajti, hasiči a záchranári majú v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa nárok na rodičovskú dovolenku v rozsahu 9 týždňov s nárokom na služobný plat, a to najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu do troch rokov veku dieťaťa a za podmienky, že žiaden z rodičov nepoberá na dieťa materské alebo rodičovský príspevok.
*
DOBROVOĽNÉ NEMOCENSKÉ POISTENIE
Podľa zákona o sociálnom poistení má policajtka alebo vojak možnosť prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie aj v čase, kedy je nemocensky zabezpečená/ý podľa zákona č. 328/2002 Z. z.
Zákon o sociálnom poistení nevylučuje súčasnú kombináciu dobrovoľného nemocenského poistenia a nemocenského zabezpečenia policajtov a vojakov.
Tým pádom môže policajtka v tehotenstve a materstve čerpať súčasne dve materské:
1. Materské z nemocenského zabezpečenia policajtov a vojakov podľa zákona č. 328/2002 Z. z.
2. Materské z dobrovoľného nemocenského poistenia.
*
Ak sa policajtka rozhodne využiť možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia, môže postupovať tak, ako je to popísané v kapitole 7.3.
Policajtka si tak môže optimálnym využitím dobrovoľného nemocenského poistenia prilepšiť na materskej celkovo o vyše 8000 eur. Okrem materského z poistenia, ktoré má ako policajtka podľa zákona č. 328/2002 Z. z., získa aj materské zo Sociálnej poisťovne z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ak má vojak (otec dieťaťa) malé dieťa, môže čerpať materské z dobrovoľného nemocenského poistenia podobne ako pán Peter v kapitole 7.3.
Aj otec, ktorý je vojak, môže mať uzatvorené dobrovoľné nemocenské poistenie, a to aj vtedy, keď je v službe, poberá služobný plat a má nemocenské zabezpečenie podľa zákona 328/2002.
Pozor, podľa praxe, ktorú uplatňuje Sociálna poisťovňa voči dobrovoľne poisteným otcom od marca 2019, takýto otecko by počas čerpania materského z dobrovoľného poistenia nemal slúžiť, ale mal by podľa príslušných zákonov (napr. podľa zákona č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov alebo podľa zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru atď.) v službe čerpať rodičovskú dovolenku. Inak mu Sociálna poisťovňa materské neprizná, a to s odôvodnením, že ak ďalej slúži, tak vlastne neprevzal od matky starostlivosť o dieťa a nesplnil tak jednu z podmienok na výplatu materského.
*