Zrušte podvod na živnostníkoch!

Témy: blog,dôchodok,SZČO

Pamätáte si na leto 2012? Vtedy sa prvýkrát v parlamente naplno rozbehol valec 83 Smerákov - Kolesíkov, riadený palcom pani podpredsedníčky Laššákovej a „aristokratom“, kráľom nášho zdravotníctva Pavlom Paškom. To ešte v parlamente sedel aj špecialista-alobalista Jánoš...

 

Od roku 2013 platia živnostníci odvody najmenej z 50% priemernej mzdy

 

V lete 2012 minister Richter priniesol do parlamentu novelu zákona o sociálnom poistení. Po dramatickom rokovaní, ktoré by možno trvalo až doteraz, keby mali niektorí opoziční kolegovia viac guráže a menej chuti ísť na letné dovolenky, boli sporitelia v druhom pilieri okradnutí o viac ako polovicu ich budúcich úspor – a živnostníci dostali darček – zvýšené tzv. minimálne odvody. Od roku 2013 až doteraz tak živnostníci musia platiť odvody zo základu najmenej 50% priemernej mzdy. V roku 2016 je tento základ 429 eur a minimálne odvody do Sociálnej poisťovne sú 142,20 eura mesačne. Spolu so zdravotnými odvodmi je to 202,26 eura mesačne.

 

Odvtedy Richter a ďalší Smeráci obhajujú zvýšenie odvodov živnostníkov – že vraj budú mať vyššie dôchodky. Prepáčte, je to čisté klamstvo a podvod na živnostníkoch.

 

Na minimálny dôchodok stačí 25% priemernej mzdy

 

Od leta 2015 Richter totiž zaviedol tzv. minimálne dôchodky. Pre nárok na minimálny dôchodok a zároveň pre jeho výšku je dôležité, aby mal občan najmenej 30 rokov odvody vypočítané najmenej z 25% priemernej mzdy 1). Ak sa tak stane, bude jeho minimálny dôchodok v rozmedzí od 269 do cca 340 eur – podľa toho, koľko takýchto rokov občan za svoj život „nazbiera“. Napríklad pri 40-tich takýchto rokoch bude minimálny dôchodok 311 eur.

 

Rovnaký dôchodok tak bude mať živnostník, ktorý si bude 40 rokov platiť odvody zo svojho minimálneho základu, čo je 50% priemernej mzdy, aj zamestnanec, ktorý si bude platiť 40 rokov odvody zo mzdy vo výške len 25% priemernej mzdy 2).

 

Inými slovami – ak by živnostníci platili odvody len z 25% priemernej mzdy, mali by dôchodok rovnaký ako keď platia z 50% priemernej mzdy.

 

Zníženie zdravotných odvodov pre zamestnancov

 

Od roku 2015 sa v zdravotnom poistení zaviedla odpočítateľná položka. Tá sa však vzťahuje len na zamestnancov v pracovnom pomere alebo štátnych zamestnancov. Živnostníci na ňu právo nemajú. Zamestnanec s príjmom do 380 eur mesačne tak žiadne zdravotné odvody neplatí – živnostníci ich však platiť musia. V roku 2016 je to najmenej 60,06 eura mesačne.

 

Živnostníci platia skoro trikrát toľko ako niektorí zamestnanci

 

Realita dneška: živnostníci platia 202,26 eur mesačne ale dôchodok dostanú rovnaký ako zamestnanci, ktorí spolu so svojimi zamestnávateľmi platia na odvodoch len 76 eur mesačne 3).

 

Čo s tým?

 

Toto je ťažký podvod spáchaný vládou Roberta Fica na živnostníkoch. Túto krivdu treba napraviť. Strana SaS navrhuje zrušenie minimálnych odvodov živnostníkov, zavedenie odpočítateľnej položky v zdravotnom poistení aj pre živnostníkov ale najmä – navrhujeme zavedenie Odvodového bonusu – komplexného a spravodlivého riešenia daňového, odvodového a sociálneho systému na Slovensku.

 

A prečo v titulku píšem „Zrušte podvod na živnostníkoch!“?

 

Pretože urobiť to musíte vy. A to tak, že 5. marca nezostanete sedieť doma. Je koho voliť.

 

*****

 

1) Občanovi sa pre nárok na minimálny dôchodok započíta každý rok, v ktorom je jeho vymeriavací základ najmenej vo výške 24,1% priemernej mzdy zistenej Štatistickým úradom za daný rok.

 

2) Živnostník, ktorý by 40 rokov platil odvody z minimálneho základu vo výške 50% priemernej mzdy, by mal v roku 2016 „normálny“ dôchodok približne 264 eur. To je menej ako minimálny dôchodok, preto bude mať priznaný minimálny dôchodok 311 eur. Rovnaký ako zamestnanec, ktorý 40 rokov platil odvody zo základu len 24,1% priemernej mzdy.

 

3) Pri mzde zamestnanca 220 eur bude mať zamestnanec nárok na minimálny dôchodok. Odvody zo zdravotnej poisťovne sa neplatia (odpočítateľná položka), odvody do Sociálnej poisťovne sú približne 76 eur.

Odpovedám do 24 hodín,v priemere za 22 hodín

 Diskusia je uzamknutá.

Rozšírte svoju registráciu a získajte prístup do diskusie. Položte svoju otázku Jozefovi Mihálovi.